Židovský hřbitov

Kategorie:
Památky
Obec:
Brandýs nad Labem

Audio průvodce

/
  • play
  • pause
  • stop
  • min volume
  • max volume

V údolí pod brandýským náměstím protékal kdysi potok, zvaný Chobot. Na něm klapal renesanční potoční mlýn a v jeho sousedství začínala židovská čtvr´t, jejíž synagoga s rabínským domem v ulici Na potoce byla obnovena po požáru roku 1829. Vzácnou památkou brandýské židovské obce je hřbitov, který se původně nacházel za hranicí města. Patří k nejstarším v Čechách - první hroby se tu datují už po roce 1568. Pověstmi opředená je tumba zemského písaře Menachema Mendla ze Záp. Také   spisovatel Vojtěch Rakous na počátku 20. století patřil k významné a starobylé židovské komunitě brandýského Polabí. Její tragický konec připomíná expozice i pamětní desky obětí nacistické totality v budově židovského hřbitova.

 

V současné době je hřbitov přístupný. Pro přístup na židovský hřbitov je možné si zapůjčit klíče oproti záloze a po seznámení s návštěvním řádem v brandýské synagoze, mimo sezónu v Informačním centru. 

Na židovský hřbitov nelze vstupovat pravidelně v sobotu a to včetně pátku od 16.30 hod. (1.4. - 30. 9.), resp. od 15 hod. (1. 10. - 31. 3.) a během vysokých a poutních židovských svátků. 

Rychlý kontakt:
Richard Šmocer
Miroslava Bílková
731 660 933 infocentrum@brandysko.cz

Informační centrum Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Otevírací doba:
Květen – Září: Po - Ne 9:00 - 17:00 (včetně státních svátků a dnů pracovního volna)
Ostatní měsíce: Po - Pá 9:00 - 17:00, So 9:00 - 13:00

Erb

Mapa stránek  |  RSS