Záryby(Martinov)

Kategorie:
Památky
Obec:
Záryby

Pojedete-li po proudu řeky, projedete pod brandýským mostem okrajem  Ostrůvku, kde se do Labe vlévá Vinořský potok. Na hranicích brandýského katastru směrem na Martinov a Záryby zastavte u významného krajinného prvku – barokní kapličky „U Světice“ se studánkou. Na pravém břehu Labe spatříte známá Proboštská jezera s veřejným koupalištěm.

Od Brandýsa nad Labem pak cyklostezka kopíruje tok řeky Labe, který poklidně pokračuje rovinatou krajinou směrem k Zárybům a Kostelci nad Labem.

 

První písemná zmínka o obci Záryby pochází již  z r. 1371. Tou dobou byla majetkem děkanství sv. Víta na Pražském Hradě. Jméno obce má hned několik výkladů.
V zemských deskách je zapsané jako Záruby od slovesa rubati, ničiti. Časopis Naše Polabí se přiklání k označení Zárybí. Místním obyvatelům je blízký výklad, podle kterého obdrželi zdejší pozemky rybáři za ryby, které odváděli pro knížecí a církevní kuchyně, odtud Záryby. Tento názor vyjadřuje i prvorepublikové obecní razítko se dvěma parmami.

Druhá část obce - Martinov vyrostla na místě po husitských válkách zaniklé obce Leblovice. První písemná zmínka o Martinovu pochází z r. 1805. Své jméno má podle měšťana Martiniho, který na místě, kde se obec nachází, nechal vysázet les. Obec byla známá přívozem přes Labe už ve středověku, kdy vynášel tolik, že se z něj odváděly úroky církvi. Přívoz býval soukromý i obecní a v 60. letech minulého století zanikl. Připomíná ho chátrající přívoznický domek se záznamy předků o výšce labské hladiny při povodních. Současné stavy vody se zapisují na železnou tyč v blízkosti řeky.

Blízko bývalého přívozu je zbytek okrasné zahrady s cizokrajnými stromy, která patřívala k vile z poloviny 19. století, místními pro svůj vzhled nazývané zámeček.

V ní v letech 1931 - 40 pobýval světoznámý houslista Váša Příhoda (1900-1960). Vila byla r. 1971 bohužel zbořena. Za zmínku určitě stojí i kaplička sv. Anny z 18. stol., která se nachází v horní části obce Záryby. Dále se v obci Záryby nachází pomníky na památku padlým spoluobčanům v 1. světové válce. Na okraji části Martinova se nachází starý kamenolom, který můžete navštívit přímo z cyklostezky.     

 

Polabská cyklostezka

Fotografie z cyklostezky budou průběžně aktualizovány.

 

Rychlý kontakt:
Richard Šmocer
Miroslava Bílková
731 660 933 infocentrum@brandysko.cz

Informační centrum Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Otevírací doba:
Květen – Září: Po - Ne 9:00 - 17:00 (včetně státních svátků a dnů pracovního volna)
Ostatní měsíce: Po - Pá 9:00 - 17:00, So 9:00 - 13:00

Erb

Mapa stránek  |  RSS